11. 2. 2023

Zaniklá obec Fukov

 Až do konce 18. století pohřbívali fukovští občané své nebožtíky ve Šluknově. V roce 1788 došlo v těsné blízkosti nově postaveného kostela sv. Václava ke zřízení hřbitova. O téměř sto let později roku 1881 byla v prostoru při ohradní zdi nové části hřbitova založena křížová cesta, která navazovala na kostel a tvořilo ji 14 sloupků zastavení. O další tři roky později areál fukovského hřbitova zkrášlila i Getsemanská zahrada s pískovcovými sochami apoštolů, anděla a Krista. Peníze na výstavbu křížové cesty vyly získány prodejem hrobových míst. Zájemci si mohli vybrat, zda zaplatí hrobové místo se zastavením křížové cesty nebo bez něj. Nedílnou součástí hřbitova bylo také lipové stromořadí, které také bylo pravidelně udržováno řezem na hlavu.

Osudným se stalo pro hřbitov datum 23. září 1960, kdy se uzavřela historie celé obce, která byla již v prvních letech po 2. světové válce postupně vysídlována. Tehdy byl odstřelen kostel a při odstřelu byl  fatálně poškozen i hřbitov. V následujících letech došlo k devastaci hřbitova a krádežím náhrobních kamenů.

Na počátku 21. století zůstala ze hřbitova dochována pouze ohradní zeď ( na několika místech vyvalená), dva náhrobní kameny a hlavní kříž. U původních lip došlo vlivem zanedbání údržby k rozpadu korun.

Nová éra fukovského hřbitova se začala psát v roce 2013, kdy město Šluknov v partnerské spolupráci s městem Sohland, podalo žádost o poskytnutí podpory z Česko-německého fondu podpory budoucnosti, jenž mimo jiné podporuje projekty na obnovu památek, kde se snoubil český a německý duch. Po projednání žádosti přiznal Fonf projektu dotaci ve výši 200 000,- Kč. Zbytek nákladů přibližně ve výši 261 000,- Kč hradilo město Šluknov za spolufinancování Technických služeb Šluknov, Střední lesnické školy a Střední školy sociálních služeb Šluknov, pana Mirko Bernase (vlastník areálu na Dymníku v Rumburku),  a partnera projektu města Sohland. 

Výše zmíněné subjekty se aktivně podílely na realizaci projektu, v jehož rámci byly odstraněny původní poškozené lípy, plocha hřbitova očištěna od náletových dřevin, odklizena suť, srovnán terén, zřízena okružní cesta s pískovým povrchem, plocha hřbitova zatravněna, vysazeno 28 kusů nových lip dle původní kompozice, pietně připomenuta křížová cesta s použitím kamenů ze sutin odstřeleného kostela a vyspravena ohradní zeď.

Projekt, který vycházel z návrhu zahradní architektky Ing. Ivy Jaburkové, Ph.D., byl realizován v první polovině roku 2014 firmou Technické služky Šluknov spol.  s.r.o..Veřejnosti byl předán 18. července 2014 v rámci tradičního setkání rodáků. 







18 komentářů:

  1. Zajímavá místa Jaruš,ráda nakouknu...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi děkuji. Je tu těch zaniklých vesnic víc...Pravidelně chodíme na Skřivánčí Pole, což je také zaniklá vesnice.

      Vymazat
  2. Ráda si o těch místech přečtu. V republice je hodně zaniklých obcí - v pohraničí většinou souvisí s odsunem Němců, někde se postavily přehrady a níže položené lokality zaplavila voda. Ovšem, jsou i zaniklá města. V našem regionu např. původní - "stará" Karviná úplně zmizela a zůstal vlastně jen ten známý "šikmý kostel", o kterém píše p. Lednická. Je to spojeno s poddolováním. Podobně dopadla i nedaleká Orlová, z toho původního města zůstala tak 1/3 a o pár km dál vznikla nová Orlová. I moje rodiště - součást Ostravy úplně zaniklo.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani tady to spíše bylo tím, že po odsunu Němců sem jezdilo plno tzv. "zlatokopů", domy vyrabovali a zařízení a co šlo si odváželi do vnitrozemí. Prázdné, vykradené domy pak začaly pustnout. Bylo tam i víc faktorů, ale to tu vypisovat nechci...

      Vymazat
  3. Jaruško, díky, ráda jsem si tvůj článek o zaniklé obci přečetla. Měj pohodový vstup do nového týdne.

    OdpovědětVymazat
  4. Naši předkové by se divili - jak je vše dočasné. Je dobře, že dochází k obnově. Děkuji, Jarko, za zajímavé informace a fotografie. Hezké dny

    OdpovědětVymazat
  5. Jarunko nakoukla jsem i tady máš to zajímavé děkuji hezký den přeji ..

    OdpovědětVymazat
  6. Járo, ty víš že tyhle informace mají pro mne hodnotu, díky, žes je vyhledala a fotky přidala.
    Hodně zaniklých a zrušených obcí je na Šumavě a v Českém Lese. Mám doma několik publikací, které o tom píšou. Pa Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, já jsem Ti to posílala, když jsme spolu počítaly ty Křížové cesty a protože jsem to chtěla uložit, vložila jsem to na tento druhý blog. Děkuji za komentář a přeji ti krásný večer.

      Vymazat
    2. Jaruško, každopádně jsem se tam ráda díky tvým fotkám podívala. Jiřina z N.

      Vymazat
    3. Jiřinko, je dobré že se tato místa obnovují i když tam nezůstal kámen na kameni... děkuji za komentář a měj se pěkně

      Vymazat
  7. Takových míst je hodně, zvláště po 2. světové válce, která se už neobnovovala.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mirku je to tak...tady je těch zaniklých obcí hodně a po některých zbyl třeba jen název kopce, někde zbyl křížek a do některých míst je zákaz vstupu, aby se tam někdo neprobořil do starých sklepů a studní. To je například na okraji obce Severní - dnes část Lobendavy.

      Vymazat

Děkuji za komentáře i návštěvu blogu.